Vznik našeho sboru
Církev bratrská patří mezi státem registrované církve a v současnosti je pátou největší křesťanskou církví v ČR. Svým pojetím navazuje na českou i světovou reformaci. Počátek její činnosti spadá do období druhé poloviny 19. stol.
Vznik našeho sboru byl neobvyklý. Iniciativa vzešla zvenčí. Úřad MČ Prahy 11 se obrátil na vedení naší církve - Radu Církve bratrské - o pomoc při práci s problematickou mládeží v této části Prahy. Současně i bratr Karel Machala, člen našeho sboru v Praze 1, dával naší církvi k dispozici svoji parcelu v Šeberově, kde bydlel. Toužil, aby zde jednou bylo místo ke kázání Božího slova. V tu dobu byl volný i kazatel Marek Fajfr, který se již při zakládání nových sborů osvědčil. Pán Bůh si už také připravoval několik jednotlivců, kteří měli touhu v této oblasti začít novou práci. Vždyť v Jižním Městě bydlí skoro 80.000 obyvatel a není zde žádný kostel - kromě katolického, který je v sousedním Chodově. Původně zde byla stanice sboru Církve bratrské Prahy 3 - Žižkova.
Zjara roku 1996 tedy Rada Církve bratrské vyzvala členy pražských sborů, aby svou účastí tento projekt podpořili. Během léta jsme se scházeli k pravidelným modlitbám za tuto novou práci.
8. 9. 1996 začala první pravidelná shromáždění v hotelu Opatov, v salónku v 19.patře. Na tomto prvním setkání nás bylo 17 včetně dětí. Ke konci roku 1996 se našlo asi 30 členů, především ze sborů v Praze 1 a Praze 3, kteří se přidali k novému sboru.
1. 1. 1997 byl ustaven sbor Církve bratrské v Praze 4 - Šeberově. Pán Bůh nám v pravý čas přidával další lidi i finanční prostředky, takže jsme mohli začít s rekonstrukcí starého a stavět nové. Nejprve byl postaven rodinný dům pro kazatele v zadní části pozemku se shromažďovacím prostorem pro 50 lidí. Modlitebna měla stát před ním. V létě 1998 se Fajfrovi se svými 4 dětmi mohli přestěhovat z Teplic do nového domova v Praze, i když to bylo spíš na vesnici.
V únoru 2000 jsme začali stavět modlitebnu (chcete-li kostel). Stavba po zásluze budí pozornost místních obyvatel i v odborných kruzích a dobře zapadá do místní zástavby. Už od června 2001 ji můžeme používat.
Souběžně s lokalitou v Šeberově jsme rozvíjeli duchovní činnost i ve stanici Jižní Město. V září 2003 odešlo asi 20 bratří a sester z šeberovského společenství, aby se cele věnovali službě v této oblasti, a stanice byla ustavena jako samostatný sbor.
Sbor za své hlavní poslání považuje přinášet živé Boží slovo, sdílet s druhými naději evangelia a dosvědčovat je svými životy v praxi. Snažíme se sloužit i dětem a zvláště je rozvinutá služba mladým dorostového věku. Objekt je pravidelně využíván i k pořádání kulturních akcí širšího významu. Na koncert či na půlnoční můžete přijít i Vy. Nenechte si ujít ani pravidelnou bohoslužbu každou neděli - každý je srdečně zván.
O Církvi bratrské
Církev bratrská je společenství zahrnující lidi všech generací, rodiny i jednotlivce, věřící i víru hledající, potřebné i pomáhající, lidi, kteří si navzájem chtějí být blízko
- pracuje zhruba na 160 místech, ve sborech a přidružených stanicích, v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
- je spojena jedním Vyznáním víry a společně přijatými Duchovními zásadami života a budování církve
- spolu s ostatními křesťanskými církvemi se hlásí k osobní víře v jednoho Boha – Otce, Syna a Ducha svatého, který stvořil svět, stal se v Ježíši Kristu jedním z nás a s námi dodnes zůstává
- navazuje na tradici staré jednoty českých bratří a usiluje o soudobé, praktické křesťanství v duchu Bible: v podstatných otázkách svornost, v ostatních záležitostech volnost, a ve všem láska
- přijít může kdokoli, hosté jsou v Církvi bratrské vítáni :-)
Více informací naleznete na webu Církve bratské.